Miejsce i sposób montażu sztab antywłamaniowych.

Sztaby antywłamaniowe muszą byc dobrze zakotwione w murze. Dwa wpusty mocujące przykręcone są 4 metalowymi kotwami do muru. Najlepiej jak są zamocowane we wnęce okiennej, ale nie zawsze jest to możliwe. Przy zamawianiu sztab musimy zdecydować odnośnie sposobu montażu. Wybór jest stosunkowo prosty i narzucony przez głębokość wnęki okiennej. Przy wnękach głębszych od 10cm montujemy we wnęce. Przy wnękach o głębokości od 5 do 10cm mocujemy we wnęce wiercąc otwory pod kątem w stronę okna, lub narożnie. Przy głębokości do 5 cm naściennie.

Uwaga: sztaby na zamówienie mogą być wykonane  w sposób kombinowany. Przykładowo z jednej strony zamocowanie naścienne, z drugiej wnękowe. Mogą mieć z jednej strony zamocowanie do słupka nośnego, a z drugiej do wnęki za pomocą wpustu podtynkowego.

 

Podsumowując mamy 4 sposoby zamocowania sztab antywłamaniowych:

- we wnęce okiennej: najbardziej popularny sposób. Zalecany wszędzie tam gdzie jest to możliwe. Przy tym miejscu montażu mamy do wyboru wpusty natynkowe lub podtynkowe

- na ścianie: montujemy gdy nie da się przykręcić wpustów do wnęki, bo jest zbyt płytka. Stosujemy w takim przypadku wpusty natynkowe naścienne

- narożnie, rozwiązanie pośrednie, zapewnia mocniejsze zamocowanie uchwytów niż montaż naścienny. Nie mamy wyboru rodzaju wpustów tylko wpusty natynkowe narożne.

- do słupka nośnego: sztaba jest wpuszczona w słupek.

 

Rodzaje wpustów i fotografie opisane są w rozdziale Rodzaje wpustów mocujących .