Kraty antywłamaniowe wewnętrzne.  

Kraty wewnętrzne to bardzo skuteczne zabezpieczenie antywłamaniowe. Wspólną cechą naszych krat jest ładny wygląd i możliwość samodzielnego montażu. Dużą zaletą jest płynna regulacja szerokości w znacznym zakresie. Można je montować we wnęce okiennej (drzwiowej), lub na ścianie. Wykonujemy  kraty do wszystkich wymiarów okien i drzwi. Większe rozmiary krat możemy wykonać jako dwu, lub więcej skrzydłowe.  Do okien niższych od 600 mm, wystarczy sztaba antywłamaniowa. Przyjmuje się, że najmniejsza a szczelina przez którą przeciśnie się dorosły człowiek to 300 mm. 

 W zależności od potrzeby mamy do wyboru dwa sposoby montażu krat:

- montowana we wnęce okiennej - najczęściej stosowane, ale wnęka musi mieć głębokość  co najmniej 10cm. Uchwyty mocowane są metalowymi kołkami w murze

- montowane na ścianie - wtedy wyposażamy je w naścienne uchwyty mocujące. Każdy z nich przykręcany jest  na 2 kołki. Wypełnienie krat to stalowe profile kwadratowe w układzie:

- pionowym: układ klasyczny kraty

- poziomym: drabinka

Kraty wewnętrzne produkujemy w trzech odmianach do wyboru: stałe, zdejmowane, otwierane

 

 

Kraty wewnętrzne stałe. Stosuje się je w pomieszczeniach, gdzie nie musimy często otwierać okien. Montowane są we wnęce okiennej lub na ścianie w czterech wpustach mocujących. Wpusty przykręcone są do muru za pomocą metalowych kołków rozporowych ( ościeżnicowych) o wymiarach np. 10 x132 mm. Krata posiada płynną regulacje szerokości, dzięki teleskopowej budowie szyn nośnych. Po zamontowaniu we wnęce lub na ścianie, szerokość blokowana jest na stałe za pomocą  4 wkrętów blokujących. Demontaż tych krat w celu np. umycia okien jest możliwy od wewnątrz pomieszczenia. W tym celu należy wykręcić lub wyciąć wkręty blokujące. W zależności od potrzeby możemy uniemożliwić zdjęcie kraty od wewnątrz rozwiercając lub zeszlifowując nacięcia we wkrętach. Nie da się ich wtedy wykręcić i zdjęcie kraty będzie możliwe ale znacznie utrudnione.

Kratę możemy zamontować pod kątem do okna, wtedy możliwe jest uchylanie skrzydeł okiennych, bez zdejmowania kraty.

 

Na zdjęciach poniżej pokazano kilka przykładów wykonania krat wewnętrznych stałych.

Kraty wewnętrzne zdejmowane polecamy tam, gdzie chcemy otwierać okna częściej. Różnią się od kraty stałej wpustami mocującymi. Ten typ krat często wybierają właściciele domków letniskowych. Na sezon letni są zdejmowane.

Posiadają one zamknięcie na 2 kłódki. Po otwarciu i zdjęciu kłódek kraty można wyjąc z uchwytów. Kraty wewnętrzne stałe można również zamontować pod kątem, aby umożliwić uchylanie okien.

Kraty wewnętrzne otwierane. Zastosowanie do okien i drzwi. Osadzone są na zawiasach można je otwierać. Posiadają zamknięcie na kłódkę. Mniejsze szerokości krat wykonujemy jako jednoskrzydłowe, a większe - dwuskrzydłowe. Szerokość skrzydeł krat powinna być proporcjonalna do skrzydeł okiennych. Większa od dwóch ilość skrzydeł wymaga dodatkowych słupków nośnych. Słupek montowany jest najczęściej między parapetem, a górną płaszczyzną wnęki. Słupki mają regulację wysokości. Kraty otwierane mają płynną regulację szerokości, przez co montaż jest  łatwy, nawet przy nierównych ścianach.  

Uwaga: przepisy budowlane i przeciwpożarowe narzucają obowiązek stosowania krat otwieranych, gdy we wszystkich oknach zamontowane są kraty wewnętrzne.  Przynajmniej w jednym oknie muszą być kraty otwierane. W przypadku pożaru jest to droga ewakuacji.

Wszystkie nasze wyroby chronione są prawem. Zbudowane są w oparciu o nasz wzór użytkowy nr W.120684 zgłoszony w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej.